Nákup terčovců
Jelikož jsem se setkal s tím, že si někdo myslí, když nakoupí terčovce, tak stačí vyrovnat teplotu v transportním sáčku s teplotou v akváriu a je vše v pořádku, rozhodl jsem se napsat pár řádků, jak to asi má být po nákupu ryb. Samozřejmě je možné karanténu ošidit anebo naopak, být v ní ještě důslednější než zde píši já. To je na každém z Vás, co si z toho vezme k srdci. Určitě to už bylo napsáno tisíckrát, ale opakování je matka moudrosti. Jedná se zde o ryby zakoupené u chovatele a ne o ryby z divokého odchytu. Tam bude karanténa jistě trošičku v něčem odlišná a přísnější.
Na prvním místě po nákupu ryb je karanténa. Karanténou se snažíme minimalizovat zavlečení nákazy od nakoupených ryb do našeho akvária s našimi miláčky. Nemusí se jednat jen o nějaké ty paraziti, ale především o baktérii. Každá odchovna, každé akvário má svojí baktérii a záleží na agresivitě dané baktérie jak se bude snášet právě s tou naší. Proto se dělá karanténa, aby jsme se bakteriální nákaze vyhnuly. Je to opravdu ošklivý průběh a ryby se prakticky dusí.
Dále vám chci říct, že před nákupem ryb si já osobně zjišťuji následující informace od chovatele. Jaké má hodnoty vody a čím ryby, které kupuji krmil. Po dlouhé době zkoušení a trápení jsem se rozhodl, že se budu snažit nekupovat u chovatele, pokud nemá tyto hodnoty vody a krmí srdcem. Voda: 7,0 pH, 250 uS, teplota 30 – 31 °C, a zásadně nesmí dávat srdce, a upravovat pH kyselinou. Tolerance je u pH +-/3,5, uS +-/100, u teploty a srdce tolerance není. Samozřejmě, toto platí u chovatele. Pokud ryby nakoupíte od překupníka, ničeho se asi nedopátráte a pak je risk už jen na vás.
Umístění karanténní nádrže:
Karanténní nádrž by měla být umístěna co nejdále od našich miláčků. Nejlépe je jiná místnost nebo i objekt. To podle možností. Dělat karanténu ve stejné místnosti kde jsou vaše ryby, je jako být v jedné místnosti s nemocným chřipkou a bláhově si myslet, že zrovna vy od něho chřipku nedostanete. Samozřejmě ještě je tu Váš imunitní systém a tak je to i u ryb. Dva z deseti, chřipku nedostanou, protože mají vypracovanou imunitu na vir chřipky a zbytek jí nemá, a proto onemocní. Stejně tak nějak je to i u ryb. Proto by se zásadně neměla karanténní nádrž nacházet v jedné místnosti s rybami chovanými u vás.
Voda v karanténní nádrži:
Vodu upravte, aby měla stejné hodnoty, jako voda, v které byli ryby do teď. To znamená teplota, PH a uS. Ryby se do vody vpouštějí asi takto. Transportní sáček se ponoří do nádrže a postupně se přilévá voda z nádrže, vždy asi třeba hrníček každých 15 min po dobu asi jedné až dvou hodin, za stálého vzduchování. Pokud je vše v pořádku, můžeme ryby vpustit do nádrže. Postupně zvedněte teplotu v karanténní nádrži až na 34 °C a držte jí aspoň týden nebo dva. Pak jí postupně asi tak týden snižujte na 30 °C a ty nechte až do konce karantény. Karanténa by měla stačit asi tak šest týdnů. Vodu je potřeba také ošetřit nějakým dezinfekčním přípravkem, kterých je na trhu spousta. Jeden za všechny: CYPRINOPUR SERA.
A teď taky něco přímo pro Vás. Vaše hygiena je taky velmi důležitá. Hadr hned za dveřmi karanténní místnosti na otření nohou při vstupu a při odchodu namočený v dezinfekčním prostředku. Stírání podlahy v místnosti dezinfekčním prostředkem, tak i mytí rukou před a po sáhnutí do akvária s karanténou. Ruce je třeba si také mít nějakou dezinfekcí. Dobře funguje naředěný roztok SAVA. Vše čím saháte do karanténní nádrže je potřeba před, i po, dezinfikovat. Tak jako v nemocnici.
O krmení snad jen to, že co ryby nesežerou hned, je potřeba ihned odsát. Krmte míň a častěji, ať jsou ryby stále hladové a čilé, než přecpaný a ufuněný někde v rohu. Opravdu tady platí míň je víc.
Teď máte naději, asi tak 92%, že se nákaze vyhnete.
Samozřejmě jde udělat i to, že nádrž umístíme hned vedle naší chovné, správným postupem (jak již bylo popsáno) do ní vpustíme ryby a dáme Cyprinopur a nebo jiný prostředek a necháme v něm ryby podle návodu. Pak je můžeme pře lovit k ostatním. Zde je šance, že se nákaza nepřenese asi tak 30% a chce to hodně štěstí. Každý může zariskovat podle svého. Upřímně Vám říkám, že je žalostný pohled na virózu a nebo Discusí mor, který zabíjí vaše miláčky a vy se jen můžete dívat a čekat, který Váš silák to zvládne a přežije. A nebyl by to zákon schválnosti, kdyby neodešli ty nejlepší naše kousky. Zavlečení jakékoliv nemoci je tak jednoduché, že si to ani neumíme představit. Já přeji všem ať se nikdy s ničím takovým nesetkají a ať jim jejich miláčci dělají jen radost.